СКАНДАЛ НА ДЕНЯ

Au revoir…

26 юни 2004 | Фокус

Единадесет години след знаменития за нас мач на “Парк де Пренс” на французите им се наложи да преглътнат нов “горчив” хап с балкански привкус. Гръцкият национален отбор елиминира досегашните европейски шампиони след успех с 1:0 в четвърфинален мач от ЕП’2004 в Португалия. След една световна и една европейска титла “петлите” затвориха цикъла и започва всичко от начало. Крахът на тима на Жак Сантини обаче далеч не е толкова шокиращ и изненадващ, както изглежда на пръв поглед. Началото на края бе поставено още през лятото на 2002-а година, когато Зидан и компания се сринаха на СП в Япония и Южна Корея. Там “петлите” паднаха от Сенегал и Дания и останаха на последно място в предварителната си група с актив от 1 точка. Началото на това европейско първенство загатна за нови проблеми. Благодарение единствено на изключителния гений на Зинедин Зидан, Франция обърна драматично Англия в мач, който островитяните бяха далеч по-стойностният състав. Късметът също бе с “петлите” и срещу Хърватия, когато ръката на Трезеге и левашкото отиграване на Морнар ги спасиха. Дори и да бяха продължили до 1/2-финал, французите едва ли щяха да имат шанс срещу датчани или още повече чехи.

Факти и куриози от ден 14 на Евро 2004
ФРАНЦИЯ - ГЪРЦИЯ 0:1

*Досега Франция успяваше да вкара поне по два гола в последните си девет срещи на Европейско първенство

*В последните си девет срещи на Европейски първенства Франция винаги получава по един гол. Рекордът от десет поредни мача с поне по един инкасиран гол в двубой се държи от Румъния

*За последно Франция не успя да вкара гол в мач от Европейско първенство на 26 юни 1996, когато загуби в полуфинал от Чехия след дузпи.

*Зинедин Зидан и Лилиан Тюрам счупиха рекорда за участия в двубои по време на Европейски първенства. Двамата играха за по 14-и път с екипа на “петлите”.

*Французите излязоха на терена с най-стария си отбор изобщо в мач от Европейско или Световно първенство. Средната възраст на тима в мача срещу Гърция бе 30 години и 60 дни.

* Снощната загуба прекъсна серията от 16 мача без загуба на Франция в официален двубой.

* Все още няма национален отбор, който да е успявал да защити титлата си от предишно Европейско първенство.

*Все още няма национален отбор, който да е ставал европейски или световен шампион под ръководството на чуждестранен треньор.

РФИ
Медиите във Франция: “Подарък на боговете в гръцкото олимпийско лято”

Въпреки късния час на снощния 1/4-финален мач между Гърция и Франция, завършил 1:0, пресата в страната на детронираните европейски шампиони успя да реагира. Медиите говорят за “подарък на боговете в гръцкото олимпийско лято”. “Свърши се”, пише “Паризиен”. “Голямо разочарование от илюзиите”, допълва “Ла Монтан”. “Не ставахме за финала”, не крие гнева си “Прованс”. “Сюд Уест” говори за “крушение”, “Дофин Либере” за “гръцка трагедия”, а “Либерасион”, свързвайки в едно изгубената някога битка при Березина и Зидан, дори за “Березидана”... “Виждали сме го”, въздъхва “Екип”, връщайки се към различни загуби, след което пише, че вчерашното елиминиране на финала на Евро 2004 е напълно заслужено. “Паризиен” не прощава на играчите, върху които пада отговорността, както и върху селекционера Сантини, който предпочете да изостави кораба, подписвайки изгоден договор с английски клуб. А според “Репюблик дьо Сантр” се налага една констатация: фалит на големите нации по футбол (Германия, Италия, Англия, Франция). Илюзията за величието им, пише изданието, се дължи на националните първенства, напомпвани с чужди звезди. Проблемът е, че повечето играчи са направо изцедени от срещи, когато дойдат да играят с националната фланелка. Тъжно е да се каже, пише вестникът, но днес клубовете са по-важни от нациите. А същевременно разликите между нациите се заличават. Доказателството, смята “Репюблик дьо Сантр”, е на футболните терени, феномен, набрал скорост с интеграцията на страните от бившия източен блок.

РФИ, Корин Валоа
Милион гърци на площадите в Атина цяла нощ пяха химна

“Повече от два часа след края на мача всички гръцки телевизионни канали продължаваха да пускат националния химн на фона на кадрите на вълшебния гол на ангела - Ангелос Харистеас, както и да показват събралите се хиляди гърци на всички площади във всички градове на страната. В Атина от “Синтагма” до “Омония” - площадите на които ще са главните прояви на Олимпийските игри, се бяха стекли повече от един милион души с гръцки знамена в ръце, пеейки националния химн, а в очите им се четеше мечтата за финал. Кметицата на Атина г-жа Бакояни заповяда след края на мача да бъде осветена цялата столица в чест на националния отбор. Гърците от цялата страна, обаче, биха предпочели този резултат с отбора на Англия, тъй като с англичаните има някои стари сметки за уреждане. Отбор-изненада, в който никой не вярваше - това им харесва и те мечтаят за Европейската купа, а германецът Ото Рехагел, треньорът на гръцкия национален отбор, вече се нарича “Офомас” - често срещано гръцко име”.

Фокус
“Елевтерия”: Гръцките политици поздравиха футболните национали

Гръцките политически лидери отправиха поздравления към националния отбор по футбол по повод големите му успехи на европейското първенство в Португалия, пише гръцкият вестник “Елевтерия”. Министър-председателят на Гърция Костас Караманлис заяви, че “цяла Гърция, всички гърци заедно празнуват днес справедливата победа, историческото постижение на националния отбор да се нареди сред четирите най-добри отбора в Европа.” Той поздрави гръцките национали и им пожела нови победи. Председателят на опозиционната партия ПАСОК Георгиос Папандреу каза, че мачът, в който Гърция отстрани Франция с 1:0, “представлява голяма победа и голям успех”. Той благодари на футболистите и треньора Ото Рехагел за радостта и гордостта, с които изпълниха сърцата на гърците и им пожела да постигнат още по-големи победи. Заместник-министърът на културата Георгиос Орфанос, който проследи на живо мача в Лисабон заяви, че победата “отразява големите възможности на гръцкия отбор и неговия треньор” и също отправи поздравленията си към националите. Към многобройните поздравления се присъединиха и председателите на гръцкия и кипърския парламенти Анна Псаруда Бенаки и Димитрис Христофиас. Бенаки каза, че играчите са били перфектни в играта си. От името всички членове на кипърския парламент Христофиас изрази радостта от успехите на гръцките футболисти.

Фокус
“Симерини”: Гръцките футболисти надминаха себе си
Гръцкият национален отбор по футбол победи с 1:0 Франция и отива на полуфинала на съревнованието за Европейската купа в Португалия, пише кипърският вестник “Симерини”. Гръцките футболисти надминаха себе си и се държаха като равностойни противници на световните шампиони от Франция. В 65-ата минута нападателят Ангелос Харистеас вкара забележителен гол с глава във френската врата. Победата предизвика бурна радост в сърцата на гърците, които празнуват в цялата страна и извън нея. Кипърците също се присъединяват към радостта от големия успех на Гърция.

Фокус
“Имерисия”: Гърция направи това, за което всички мечтаеха, но никой не смееше да заяви открито
Гръцкият национален отбор по футбол отново зарадва гърците на тазгодишното издание на европейското първенство по футбол в Португалия, пише гръцкият вестник “Имерисия”. Играчите на германския селекционер Ото Рехагел постигнаха това, за което всички гърци се надяваха, но никой не смееше да заяви сериозно - че ще отстранят френския отбор на четвъртфинала от първенството, като в 65-ата минута реализираха гол във вратата на Франция. С победата си 1:0 над Франция Гърция отива на полуфинала на европейското първенство, което представлява най-високото постижение на националния отбор. Златният гол на стадион “Жозе Алваладе” в Лисабон беше отбелязан с глава от нападателя Ангелос Харистеас. На 1 юли на стадион “Драгао” в Порто ще състои полуфиналната среща между Гърция и отбора победител от мача между Чехия и Дания.

Гърция детронира еврошампиона Франция 1:0!
Агенция “Фокус”
Европейският първенец Франция загуби титлата си след поражение с 0:1 от Гърция в мач от 1/4-финалите на Евро 2004. Великата сила в последните шест години преклони глава пред рационалната игра на южните ни съседи, които по този начин сътворяват най-голяма сензация на турнира. Защитната тактика на Ото Рехагел продължава да работи без грешка и Франция споделя съдбата на грандове като Португалия и Испания (в квалификациите). При единствената си по-сериозна атака “елините” реализираха своя гол чрез Ангелос Харистеас в 65-ата минута. Нападателят на Вердер (Бремен) получи повече от перфектен пас от магическия в този мач Карагунис и буквално заби топката в мрежата на Бартез. Французите играха без идеи в средата на терена и резонно отпадат. “Петлите” изпитаха това, с което вече на няколко пъти се разминаха. Срещу Англия те спечелиха доста щастливо един загубен мач, срещу Хърватия късметът отново бе на тяхна страна, а срещу Швейцария победата дойде в последните минути. На полуфиналите на 30 юли в Порто Гърция ще спори с победителя от четвърфиналната двойка Чехия - Дания.

Играехме без да мислим, проплака Жак Сантини
“Разочарованието е голямо. Надявахме се да достигнем до финал. За съжаление в края на мача изобщо не мислехме как да играем. Всеки се стремеше да изсипе топката в полето на гърците, което определено не е начинът за успех”, каза френският селекционер Жак Сантини.

Харистеас: Победата не е една щастлива случайност
Героят на Гърция за вечерта се казва Ангелос Харистеас. В 65-ата минута таранът се извиси над цялата защита в синьо и забоде топката в мрежата на Бартез и хвърли сънародниците си по целия свят в делириум. “Показахме какво можем. Излязохме срещу най-добрия тим в света и го надиграхме. Гърция заслужава да играе на полуфинал. Не може да се говори за късмет. Успехът ни не е случайност, а една закономерност”, бяха първите думи на Ангелос Харистеас. Голмайсторът на “елините” заяви, че оттук нататък всичко е възможно и Гърция може да се озове и на финал.

Целият свят ще узнае за победата на Гърция, радва се Рехагел
65-годишният германец Ото Рехагел доказа, че не е “свършил” с футбола, както смятаха много хора. Със здрава дисциплина воденият от него национален тим на Гърция написа най-светлата страница в историята си с класирането за полуфинал на Европейското първенство. Рехагел благодари на възпитаниците си за показаното мъжество и сила на духа. “Играчите ми спазиха моите указания и дори за миг не си позволиха волности. Убеден съм, че целият свят ще чуе за нашия успех. Не ни остава нищо друго освен да гледаме смело към следващия ни сблъсък”, каза Рехагел.

Reuters: Гърция шокира Франция 1:0
Гърция поднесе най-голяма изненада на европейските финали, побеждавайки носителя на трофея Франция с 1:0 в двубой от четвърфиналите. Победителите вкараха чрез Харистеас в 65-ата минута, който оползотвори центриране на Загоракис отдясно. Французите нямаха късмет срещу отлично организираната защита на Гърция. Те създадоха само няколко възможности през второто полувреме, независимо, че не спряха да атакуват. На полуфиналите Гърция, която вече успя да изненада домакина Португалия в мача на откриването (2:1), ще играе срещу един от Чехия и Дания.

UEFA.com: Празненствата в Гърция започнаха далеч преди Олимпиадата
Триумфът на гръцките национали е отразен и в официалния сайт на УЕФА. “Гигантите от Гърция продължиха лудата си серия и повалиха досегашния европейски шампион Франция. “Петлите” се присъединяват към отпътувалите си вече колоси Германия, Италия, Испания и Англия. Успехът на гърците с 1:0 е най-великият в историята им. На трибуните на стадион “Жозе Алвеладе” в Лисабон присъстваха 5,000 гръцки привърженици на футбола, като голяма част от тях долетяха от страната си специално за този двубой. Те не можеха да повярвата на случващото се и дълго време след последния съдийски сигнал на рефера Андерс Фриск не знаеха къде се намират. Победата бе постигната по аналогичен начин, по който бе надиграна и Португалия на 12 юни. Изключително стабилна игра в защита, подчинена на здрава дисциплина. Зад всичко това стоеше архитектът Ото Рехагел, който бе отписан от мнозина в родната си Германия. Гърция започна да празнува далеч преди началото на Олимпийските игри”.

Sportinglife: Сензацията на всички времена!
Гърция сътвори сензацията на всички времена с успеха си над Франция на 1/4-финалите на ЕП 2004 в Португалия. Считаните за абсолютни аутсайдери гърци изпратиха Франция у дома след гола на Харистеас в 65-ата минута за 1:0. След безлично първо полувреме “петлите”, тогава все още еврошампиони, вдигнаха оборите и засилиха натиска си към вратата на Никополидис. В средата на тази част обаче Теодорос Загоракис задмина като малка гара Бишенте Лизаразу, напредна и с прецизно центриране намери Харистеас, на когото се падна късмета да шокира Бартез и цяла Франция. Селекционерът на французите Жак Сантини моментално реагира и вкара в игра Силвен Вилтор и Луис Саха, които заедно с Анри и Зидан трябваше да преодолеят гръцкия отбранителен вал. Това обаче не стана и Франция се сбогува с титлата си!

Голмайсторът избран за Играч на мача
“Златното” момче на вечерта за гръцкия национален отбор - Ангелос Харистеас, бе определен единодушно за Играч на мача в класацията на “Карлсберг”. Централният нападател в схемата на Ото Рехагел ще влезе в историята с победния гол в средата на втората част. Този сезон се превръща и в най-успешният за Харистеас в досегашната му кариерата. Само преди малко повече от месец той спечели немската Първа Бундеслига с тима на Вердер (Бремен).

Скай Спортс: Гърция не се уплаши от Les Bleus и ги изпрати у дома
Гръцкият представителен тим осъществи суперизненадата на Евро 2004, а защо не изобщо и на всички европейски първенства, като елиминира господстващия шампион Фарнция след 1:0. Голяма част от похвалите заслужава селекционерът Ото Рехагел, който научи избранниците си да не се стряскат от големите в световния футбол. Гърция отказа да приеме ролята на страхлив отбор и през цялата първа част стоя по-добре на терена и създаде повече опасности. След почивката французите пак бяха беззъби, тъй като към Тиери Анри, Зидан и Трезеге бяха прикрепени персонални пазачи, които ги неутрализираха.

Utro.ru: Крал Ото заведе Гърция на полуфинал
В едва второто си участие на европейско първенство Гърция се класира за полуфиналите, като спря пътя на досегашния носител на титлата - Франция. “Елините” играха на еврофинали и през 1980 година, когато обаче се провалиха. Провалиха се, защото тогава си нямаха Ото Рехагел. Немският специалист, който превърна Вердер (Бремен) в най-силният отбор в страната си, заведе Гърция на полуфинал. И става дума за отбор, в който няма звезди от ранга на Павел Недвед или Рууд Ван Нистелрой. И нека някой посмее да нарече успеха на гърците късмет. По пътя до тук глава склониха португалци и испанци.

The Sun: В ушите на Сантини вече кънтят френски ругатни
Новият бос на Тотнъм Жак Сантини вече мисли за “Уайт Харт Лейн”, като в ушите му точно сега кънтят френски ругатни. Това той заслужи след позорното отпадане на водения от него национален отбор от ЕП 2004. “Петлите” сдадоха титлата си на Гърция, чийто тим преди това първенство нямаше победа на голям футболен форум. Голът на Харистеас не бе най-лошото за вечерта. По-лошо бе да се гледа как французите не отправиха поне един опасен удар в рамките на гръцката вратата. Хората на Рехагел не се уплашиха и принизиха немощните вече “петли”. Демонстрираното от Франция в този мач кара феновете на Тотнъм да треперят от страх за бъдещето на любимия си клуб под ръководството на Сантини. Селекционерът упорито отказваше да промени стратегията на своите до минутата, в която падна голът за Гърция. Трябваше да дойде чак 72-ата минута, за да се сети да пусне в игра Саха и Вилторд. Вече обаче бе твърде късно. Франция вече се давеше и нямаше кой да я измъкне.

Защо "приказка"? | Земята на българите | Народът на България | История | Етнография и фолклор | Българска кухня | Хайд парк